fbpx
19 Aralık 2020 Reetmic Studio

Renklerin Anlamları Markanızı Nasıl Etkiler?

Renk Psikolojisi: Markanızın Üzerindeki Etkisi

Renklerin Anlamları Markanızı Nasıl Etkiler ?

Markanızın bilinirliğinde renklerin anlamları önemli rol oynar. İster genç bir kitleyle bağlantı kurmaya çalışan bir moda markası olun, ister müşteri güvenini güçlendirmeye çalışan tıbbi malzeme mağazası olun, potansiyel müşterilerinize daha iyi ulaşmanıza ve onlarla iletişim kurmanıza yardımcı olmak için Renk Psikolojisi: Markanızın Üzerinde Etkisini bilmeniz gerekir.

Renk Psikolojisi Nedir?

Renk Psikolojisi, insan davranışıyla ilişkili olarak renklerin incelenmesidir. Renklerin, satın aldığımız ürünler gibi günlük kararlarımızı nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bir elbisenin rengi bizi satın almaya zorluyor mu? Bir paketin renkleri bir markayı diğerine tercih etmemize neden olur mu? Bir simgenin rengi, onu tıklama olasılığımızı artırıyor mu? Kısa cevap EVET. Ama neden bir kısmı biraz daha karmaşık. Renklerin anlamları, neden belirli renkleri diğerlerine tercih ettiğimizi etkileyebilir. Aynı rengin yetiştirme şeklimize, cinsiyetimize, konumumuza, değerlere ve çeşitli diğer faktörlere bağlı olarak renk anlamları da farklı anlamlar kazanabilir.

Pazarlamada Renk Anlamları Neden Önemlidir?

Renk hissi uyandırır. Duyguyu kışkırtır. İşiniz için renk seçimi söz konusu olduğunda da durum farklı değil.

Pazarlama girişimleriniz için doğru renkleri seçmek, markanızın kalabalığın arasından sıyrılması veya onunla harmanlanması arasında fark olabilir. Pazarlama çabalarınız için stratejik olarak renklerin anlamlarını kullanarak, hedef kitlenizin görmelerini istediğiniz şeyi görmelerini sağlayabilir ve sizi hedeflediğiniz şekilde algılamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle renk psikolojisini anlamak pazarlama çabalarınız için çok yararlı olabilir. Çünkü markanızı istediğiniz gibi tasvir etmenize yardımcı olabilir.

Doğru renkleri seçmek marka algınızı artırabilirken, kötü renk seçimi marka imajınıza zarar verebilir. Örneğin içeriğiniz veya logonuz için yanlış renkleri seçerseniz, daha az okunabilir ve kitlenizin anlamını zor olabilir. Ya da markanızın görmezden gelinme riskini alabilirsiniz.

Renklerin anlamları, pazarlamacılar tarafından insanların nasıl düşündüklerini ve bir markaya karşı nasıl davrandıklarını ve herhangi bir bilgiyi nasıl yorumladıklarını ve herhangi bir bilgiyi nasıl yorumladıklarını etkilemek için kullanılır. Renk seçimi, insanların neyin önemli olduğuna karar vermesine yardımcı olabilir. İşte bu yüzden içerik pazarlamacılarının renklerin anlamları konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor.

Renklerin Anlamları Listesi

Kırmızı Renk Psikolojisi

Kırmızı gibi pazarlama renkleri dikkat çekebilir. Kırmızı rengin anlamı heyecan, tutku, tehlike, enerji ve eylem ile ilişkilidir. Bazı markaların öne çıkmanın bir yolu olarak “şimdi sipariş ver” linklerini veya ambalajları için kırmızı kullandığını fark etmiş olabilirsiniz. Renk anlamları listesinde en yoğun renk kırmızıdır. Ve böylece, en güçlü duyguları tetikleyebilir. Kırmızı aynı zamanda tehlikeyi de tetikleyebilir, böylece rengi idareli kullanmak istersiniz. Kırmızı rengi web tasarım için kullanacaksanız mağaza tasarımlarınızla iyi bir kontrast oluşturacaksa harekete geçirici mesaj için veya dekor için kullanın.

Kırmızı, Coca Cola ve YouTube gibi markalar için kullanılan ikonik renktir. Kırmızı renk iştahı ve teşvik etme eğilimindedir, bu nedenle Coco Cola gibi markalar bunu sıklıkla kullanır. Ayrıca markalarında mutluluk gibi kelimeleri de kullanırlar. Böylece heyecan yaratmak için kırmızı rengi tercih ederler. YouTube, videoları çevrimiçi izleme heyecanı nedeniyle muhtemelen kırmızı rengi kullanıyor. Logosunun kırmızı kısmının, birini harekete geçmeye zorlamaya yardımcı olabilecek oynat butonu olduğuna dikkat edin. Videolarında oynat butonuna basmak istemenizi teşvik eder.

Turuncu Renk Psikolojisi

Renk anlamları listesinde turuncu, yaratıcılığı, macerayı, coşkuyu, başarıyı ve dengeyi temsil eder. Turuncu renk, üzerinde bulunduğu herhangi bir resme, web tasarım veya pazarlama materyaline eğlence katar. Çekici bir renge sahip olmasına rağmen, kırmızı renk kadar hakim değil. Pek çok pazarlamacı rengi, bir sitesinin dikkat çekmek istedikleri eylem çağrıları veya alanları için kullanmaya devam ediyor.

Turuncunun renk anlamı, Nickelodeon ve The Home Depot gibi logolarda öne çıkıyor. Nickelodeon bir çocuk kanalıdır ve bu nedenle logo, eğlenceli turuncu renkleriyle bir çocuk şovunun ihtiyaç duyacağı yaratıcılığı ve coşkuyu doğru bir şekilde temsil eder.

Sarı Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde sarının renk anlamı güneş ışığı etrafında döner. Mutluluk, pozitiflik, iyimserlik ve yaz duygularının yanı sıra aldatma ve uyarı duyguları uyandırır. Bazı markalar web sitesi tasarımlarında arka plan veya kenarlık olarak neşeli bir sarı renk kullanmayı tercih ediyor. Web sitenizin tasarımının geri kalanıyla eşleşiyorsa, web sitenizin üst kısmında ki “ücretsiz gönderim” butonunuz için sarıyı kullanmayı da seçebilirsiniz. Biraz sarı dokunuş, web sitenizin ziyaretçilerinin mağazanızı olumlu bir şeyle ilişkilendirmesine yardımcı olabilir.

Renklerin anlamları listesinde sarı renk, Ferrari ve Ikea gibi markalar tarafından kullanılmaktadır. Birçok insan bir Ferrari kullanmayı hayal eder. Lüks marka, bu mutluluk duygusu, yaz ve tasasız bir yaşam tarzı ile ilişkilidir. Ikea markası ayrıca markalarında sararma rengini kullanır. Mobilya satın almanın mutlulukla ne alakası var? Peki, bu ürünleri muhtemelen kimin satın aldığına bakalım. İlk evini yeni satın almış veya ilk kez taşınan birçok insan, evlerini döşemek için ürünler satın almak için Ikea’ya gidecek. Bu dönüm noktası, sarıyı markayla ilişkilendirmek için harika bir renk haline getiren yeni değişim için genellikle mutluluk ve iyimserlikle doludur.

Pembe Renk Psikolojisi

Renklerin Anlamları Listesinde Pembe, öncelikle kadın izleyicilere hizmet veren markalar için popüler bir renktir. Renk psikolojisinde pembenin renk anlamı kadınlık, koşulsuz sevgi etrafında döner. Bazı markalar özellikle kız oyuncakları için ürün ambalajında pembe rengi kullanmayı seçmiştir. Diğer markalar ise logolarında, web sitesi tasarımlarında veya önemli mesajları vurgulamak için pembe rengi vurgular.

Pembenin renk anlamı kadınlığı içerdiğinden, Victoria’s Secret ve Barbie gibi markaların rengi bu kadar yoğun kullanması şaşırtıcı değil. Victoria’s Secret, markalarından birine Pink adını bile verdi. Web sitelerinde, Önemli pazarlama ayrıntılarını vurgulamak için pembe ve siyahın bir kombinasyonunu kullanıyorlar. Logoları ve belirli pazarlama mesajlarında da pembe renk kullanılır. Barbie’nin web sitesinde harekete geçiri mesajlar (CTA) parlak pembe renktedir. Üst gezinme ve açılır menülerinde de rengi ustaca kullanır. Ve elbette, ürün ambalajlarında ve logoları, markalaşmasında feminen pembe rengi güçlendiriyor.

Yeşil Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde yeşil, doğa ve parayla oldukça bağlantılıdır. Büyüme doğurganlık, sağlık ve cömertlik, renk için olumlu renk anlamından bazılarıdır. Yeşil için renk anlamı, kıskançlık gibi bazı olumsuz çağrışımlar da taşır. Sağlık veya fitness nişindeyseniz, çevrimiçi mağazanıza daha fazla yeşil eklemeyi seçebilirsiniz. Örneğin ana sayfa başlık resminiz veya logonuz yeşil bir arka plan içerebilir.

Renklerin anlamları listesinde yeşilin kullanımı, Starbucks en iyi örneklerindendir. Starbucks’ın meşhur logosunda yeşil beyaz kombinasyonu, web sitesinde ki bannerlarda profesyonelce kullanılmıştır.

Mavi Renk Psikolojisi

Renklerin anlamları listesinde mavinin kullanımı denize ve gökyüzüne yakından bağlıdır. İstikrar, uyum, huzur, sakinlik ve güven, mavi rengi markanıza entegre ettiğinizde müşterinizin markanız hakkında hissedebileceği duygulardan sadece birkaçıdır. Tersine, mavi depresyon gibi bazı olumsuz renk anlamları da taşıyabilir ve soğukluk hissi yaratabilir. Renk psikolojisinde Mavi, web sitenizin logosunda veya web sitenizin üst gezinti bölümünde kullanılabilir. Bazı perakendeciler, rengin bilindiği güven yönünü güçlendirmek için garanti, güven sertifikası veya ücretsiz gönderim simgelerini mavi renkte ekler.

Facebook, Twitter ve Skype gibi teknoloji markaları pazarlamada genellikle mavi kullanır. Ancak Walmart ve Oral B gibi perakendeciler de mavi rengi kullanıyor. Walmart logosundaki mavi , markanın güvenilir, güvenilir ve rahatlatıcı olarak konumlandırılmasına yardımcı olabilir. Sonuçta, Walmart tek bir elverişli konumda yiyecek satın alabileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bir yerdir. Oral B, diş fırçası satan bir diş sağlığı markasıdır. Oral B gibi sağlık nişleri, insanların markayı kaliteli, güvenilir ve güvenli bir ürünle ilişkilendirmelerine yardımcı olmak için markalarında genellikle mavi kullanır.

Mor Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde mor, kraliyet rengidir. Morun renk anlamı güç, asalet, lüks, bilgelik ve maneviyatla bağlantılıdır. Ancak, hayal kırıklığına neden olabileceği için rengi çok fazla kullanmaktan kaçının. Bazıları aşırı kullanımını kibirli olarak algılıyor. Web sitenizin tasarımına ücretsiz gönderim çubuğunuz, logonuz ve grafiklerinizdeki vurgu rengi gibi mor ipuçları ekleyebilirsiniz.

Renklerin anlamları listesinde Mor, Hallmark ve Yahoo gibi markaların kullandığı bir renktir. Her iki web sitesine de göz atarken, morun vurgulu bir renk olduğunu fark edeceksiniz. Hallmark’ta logo ve üstteki gezinme mor renktedir, ancak web sitesinin geri kalanı çeşitli başka renkler kullanır. Yahoo’da logo, en çok kullanılan gezinme sözcükleri ve Mail gibi Yahoo simgeleri mor rengi kullanır.

Beyaz Renk Psikolojisi

Renklerin anlamları listesinde beyaz renginin kullanımı, masumiyet, iyilik, temizlik ve tevazu gösterir. Dünyanın bazı yerlerinde beyazın tam tersi bir anlamı vardır. Hizmet verdiğiniz hedef kitleye göre bunu aklınızda tutmak isteyeceksiniz. Beyaz için renk anlamının, kısırlığı ve soğuğu sembolize ettiği olumsuz bir yanı da vardır. Bir e-ticaret web sitesinde, beyaz en çok kullanılan renk olma eğilimindedir. Bunu muhtemelen ürün fotoğrafınız için arka plan rengi olarak kullanacaksınız. Sayfalarınız büyük olasılıkla siyah yazı tipiyle beyaz bir arka plana sahip olacaktır. Bunun nedeni, beyaz zemin üzerine siyah yazı tipinin okunabilirlik için en iyi renk kombinasyonu olmasıdır.

Renk psikolojisinde beyaz, Adidas’ın pazarlamada kullandığı renktir. Adidas’ın çevrimiçi mağazasında en üstteki gezinme siyahtır. Beyaz bir logonun kullanılması kontrast oluşturmaya yardımcı olur. Arka planı beyaz olduğundan, karışıma başka bir ton eklemek için ürün fotoğraflarında arka plan olarak gri kullanmayı seçtiler. Ana renk olarak beyaz olan birçok marka, onu siyah veya gri ile eşleştirme eğilimindedir.

Siyah Renk Psikolojisi

Renklerin anlamları listesinde siyah, perakendede popüler bir renktir. Renk psikolojisinde, siyahın renk anlamı gizemin, gücün, zarafetin ve karmaşıklığın simgesidir. Bunun aksine, renk anlamı üzüntü ve öfke gibi duyguları da uyandırabilir. Birçok moda perakendecisi logolarında siyah kullandı. Siyah, okunması kolay bir renk olduğu için metin için de popüler bir renktir. Bazı markalar, web sitelerinde belirli bir ton veya tutarlılık oluşturmak için yaşam tarzı afiş resimleri veya simgeler için siyah beyaz fotoğrafları kullanmayı tercih ediyor.

Renk psikolojisinde siyah, Chanel ve Nike gibi perakendecilerin kullandığı bir renktir. Chanel, logoları için siyah kullanır ve tutarlı bir görünüm sağlamak için web sitesinde birkaç siyah beyaz resim bulunur. Web sitelerine göz atmaya başladığınızda, kalın siyah bir üst gezinme arka planı belirir. Resimler ve metinleri için grafiklerinde siyah yazı tipi kullanırlar. Dikkat çekici bir şekilde, eylem çağrıları da siyahtır. Moda nişindeki pek çok perakendeci, özellikle beyaz bir arka planla iyi kontrast oluşturan siyah eylemler çağrısı kullanıyor. Nike ayrıca web siteleri için siyah, beyaz ve gri bir renk düzeni kullanır. Logoları ve yazı tipleri web sitelerinde siyahtır. Böylece web sitesinin okunması kolaylaşır. Chanel gibi, eylem çağrıları da siyahtır, bu da eşyaya “sepetinize” eklemek için görsel vurgu yapar.

Gri Renk Psikolojisi

Renklerin anlamları listesinde gri, tarafsızlığı ve dengeyi temsil eder. Renk anlamı muhtemelen beyaz ve siyah arasındaki gölge olmaktan geliyor. Bununla birlikte, gri, özellikle depresyon ve kayıp söz konusu olduğunda bazı olumsuz çağrışımlar taşır. Renksiz olması onu matlaştırır. Gri yazı tipi rengi, başlıklar, grafikler ve hatta ürünler için geniş bir kitleye hitap edecek şekilde kullanılabilir.

Renk psikolojisinde gri, Apple, markalarında gri rengi kullanan bir marka örneğidir. Ne de olsa dizüstü bilgisayarlarının çoğu gri veya gümüş tonunda çünkü nötr rengi kimseyi rahatsız etmiyor. Web sitelerinde, başlıkları için beyaz bir logo ile kontrast oluşturmak için gri rengi kullanıyorlar. Bununla birlikte, markaları boyunca, beyaz, siyah ve gri arasında, temiz ve nötr bir görünüm sağlamaya yardımcı olabilecek bir denge göreceksiniz.

Kahverengi Renk Psikolojisi

Renklerin anlamları listesinde kahverengi, dünyevi bir renktir. Ne de olsa toprak, ağaç ve taşın rengi. Doğal olarak renk psikolojisi, kahverenginin renk anlamının rahatlık, güvenlik ve topraktan doğayla ilgili olduğunu vurgular. Pazarlamada kahverenginin genellikle doğal ürünler ve yiyecekler için kullanıldığını göreceksiniz. Kahverengi, beyaz bir arka plandaki kontrastı nedeniyle logolarda, afiş görüntülerinde ve hatta bazen metinde görünen bir renktir.

Renklerin psikolojisinde kahverengi, UPS, markalarında renk anlamlarından yararlanan bir marka örneğidir. Web sitelerinde, logolarındaki kahverengi, gezinme ve açılır menülerde vurgulanmıştır. Tamamlayıcı renklerin sarı ve yeşili içerdiğini de fark edebilirsiniz, bunların hepsinde doğal unsurlar vardır. Örneğin, sarı güneşi, yeşil ise doğayı temsil edebilir. Hepsi birlikte, UPS markasını güvenli, güvenilir ve gerçek bir şirket olarak konumlandırmaya yardımcı olur ki bu, bir teslimat hizmetinden tam olarak isteyeceğiniz şeydir.

Renklerin Anlamları Konusundaki Yanlışlar

Renk psikolojisi yıllarca incelenmiş ve analiz edilmiş olsa da, rengin insan psikolojisi üzerindeki kesin etkisi hakkında hala çok fazla tartışma var.

Ama soru şu: Neden renk psikolojisi ve anlamı hakkında bu kadar çok yanlış kanı var?

Bunun nedenlerinden biri, renk psikolojisi söz konusu olduğunda yerinde birçok değişken olmasıdır. Farklı insanların renkleri farklı algılama şansı vardır. Belirli bir rengi nasıl algıladığınız, kişisel tercihleriniz, geçmişteki deneyimleriniz, kültürel farklılıklar, cinsiyet farklılıkları vb. İle çok ilgili olabilir.

Renk Anlamları ‘nın Sonucu

Artık renklerin anlamları ve renk psikolojisinin ne olduğunu ve her renk için en yaygın renk anlamlarının ne olduğunu öğrendiğinize göre, bunları işinize uygulama zamanı. Sağlık bakımı için mavi gibi pek çok nişin ortak renkleri olsa da, her zaman kurallara uymak zorunda değilsiniz. Markanızın neyle ilgili olmasını istediğinizi veya müşterilerinizin çevrimiçi mağazanıza göz atarken hissetmelerini istediğiniz şeyi temsil eden renkleri seçin.

  • Sevdiklerinle Paylaş:
,

Projeleriniz Hakkında Detayları Konuşalım!

Dijital dünya hızla değişiyor ve işiniz bir sonraki adımı benimsemeye, yarının trendlerini bugünden oluşturmaya başlayalım. Sonuç alan harika projelerde birlikte çalışmaya hazır mısınız?