fbpx
4 Ocak 2021 Reetmic Studio

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Ücretsiz Şablon Hediye

Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur?

Sosyal medya stratejisi oluşturmak acı verici olmak zorunda değildir. İşte işletmeniz için etkili bir planın nasıl oluşturulacağına dair sekiz adımlı bir kılavuz.

Sosyal medya stratejisi, sosyal medyada yapmayı planladığınız ve başarmayı umduğunuz her şeyin özetidir. Eylemlerinize rehberlik eder ve başarılı olup olmadığınızı bilmenizi sağlar.

Planınız ne kadar spesifik olursa, o kadar etkili olur. Kısa ve öz tutun. Sosyal medya stratejisini, ulaşılamaz veya ölçülmesi imkansız olacak kadar yüksek ve geniş yapmayın.

Bu yazıda, kendinize ait kazanan bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için size sekiz adımlı bu planı izlemeniz yeterli olucaktır.

Kendi stratejinizi hızlı ve kolay bir şekilde planlamak için ücretsiz sosyal medya stratejisi şablonunu edinin. Tek yapmanız gereken instagramdan @reetmicstudio ‘yu takip edip DM’den mail adresinizi göndermek. Ücretsiz sosyal medya stratejisi şablonu 5 dakika içinde mail adresinizde.

Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur

Adım 1. İş hedeflerine uygun sosyal medya pazarlama hedeflerini seçin
Akıllı hedefler belirleyin

Kazanan bir strateji oluşturmanın ilk adımı, hedeflerinizi ve hedeflerinizi belirlemektir. Hedefler olmadan, başarıyı ve yatırım getirisini ölçmenin bir yolu yoktur.

Hedeflerinizden her biri şöyle olmalıdır:

 • Özel
 • Ölçülebilir
 • Ulaşılabilir
 • Alakalı
 • Zamana Bağlı

Bu, akıllı hedef çerçevesidir . Eylemlerinize rehberlik edecek ve gerçek iş sonuçlarına yol açmalarını sağlayacaktır.

İşte bir akıllı hedefi örneği:

İşte bir Akıllı hedef örneği:

“Müşteri desteği için Twitter’ı kullanacağız ve ortalama yanıt oranımızı üç aylık dönemin sonunda iki saatin altına düşüreceğiz.”

Anlamlı ölçümleri izleyin

Takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi gösterişli ölçümlerin izlenmesi kolaydır, ancak gerçek değerini kanıtlamak zordur. Bunun yerine, etkileşim, tıklama ve dönüşüm oranları gibi şeylere odaklanın.

Farklı ağlar için farklı hedefleri ve hatta her ağ için farklı kullanımları izlemek isteyebilirsiniz.

Örneğin, web sitenize trafik çekmek için LinkedIn kullanıyorsanız, tıklamaları ölçersiniz. Instagram marka bilinirliği için ise, Instagram Story görüntülemelerinin sayısını takip edebilirsiniz. Facebook’ta reklam verirseniz, tıklama başı maliyet (TBM) yaygın bir başarı ölçütüdür.

Sosyal medya hedefleri, genel pazarlama hedeflerinizle uyumlu olmalıdır. Bu, işinizin değerini göstermeyi ve patronunuzdan satın almayı kolaylaştırır.

Sosyal medya için en az üç hedef yazarak sosyal medya pazarlama planınızı geliştirmeye başlayın.

Adım 2. Hedef kitleniz hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin

Hedef kitle karakterleri oluşturun

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve sosyal medyada ne görmek istediklerini bilmek çok önemlidir. Bu şekilde, beğenecekleri, yorum yapacakları ve paylaşacakları içerikler oluşturabilirsiniz. Sosyal medya takipçilerini işletmeniz için müşterilere dönüştürmek istiyorsanız da önemlidir.

Hedef müşterinize gelince, aşağıdaki gibi şeyleri bilmelisiniz:

 • Yaş
 • Konum
 • Ortalama gelir düzeyi
 • İş ünvanı veya sektör
 • İlgi alanları
 • vb.

Hayranlarınızı, takipçilerinizi ve müşterilerinizi gerçek istekleri ve ihtiyaçları olan gerçek insanlar olarak tanıyın ve onları sosyal medyada nasıl hedefleyeceğinizi ve bunlarla nasıl etkileşim kuracağınızı bileceksiniz.

Veri toplamak

Varsayımlarda bulunmayın. Baby Boomers’a ulaşmak için Facebook’un Y kuşağından daha iyi bir ağ olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sayılar, Y kuşağının hala platformdaki Boomers sayısından daha fazla olduğunu gösteriyor.

Sosyal medya analitiği, takipçilerinizin kim olduğu, nerede yaşadıkları ve sosyal medyada markanızla nasıl etkileşime girdikleri hakkında bir ton değerli bilgi de sağlayabilir. Bu bilgiler, stratejinizi geliştirmenize ve hedef kitlenizi daha iyi hedeflemenize olanak tanır.

Hindistan’daki otomatik çekçeklere yönelik Uber benzeri bir hizmet olan Jugnoo, Facebook Analytics’i kullanarak diğer müşterileri yönlendiren kullanıcılarının% 90’ının 18 ila 34 yaşları arasında olduğunu ve bu grubun% 65’inin Android kullandığını öğrenmek için kullandı. Bu bilgileri reklamlarını hedeflemek için kullandılar ve bu da tavsiye başına% 40 daha düşük maliyetle sonuçlandı.

Sosyal medya analizlerini ve bunları takip etmek için ihtiyacınız olan araçları kullanma kılavuzumuza göz atın .

Adım 3. Rakiplerinizi bilin

Olasılıklar, rakiplerinizin zaten sosyal medyayı kullanıyor olmasıdır ve bu, yaptıklarından öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

Rekabetçi bir analiz yürütün

Bir rekabet analizi sen yarışma ve ne de yapıyoruz (ve kötü) kim olduğunu anlamak için izin verir. Kendi sosyal medya hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olacak, sektörünüzde neler beklendiğine dair iyi bir fikir edineceksiniz.

Ayrıca fırsatları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Örneğin, rakiplerinizden biri Facebook’ta baskındır, ancak Twitter veya Instagram’da çok az çaba sarf etmiştir. Baskın bir oyuncudan hayranları kazanmaya çalışmak yerine, kitlenizin yetersiz hizmet aldığı ağlara odaklanmak isteyebilirsiniz.

Sosyal medya dinlemeyi kullanın

Sosyal dinleme, rakiplerinize göz kulak olmanın başka bir yoludur.

Sosyal medyada rekabetin şirket adı, hesap tanıtıcıları ve diğer alakalı anahtar kelimeleri araştırın. Ne paylaştıklarını ve başkalarının onlar hakkında ne söylediğini öğrenin.

Öneri: İlgili anahtar kelimeleri ve hesapları gerçek zamanlı olarak izlemek için dinleme akışları oluşturmak için Hootsuite gibi bir sosyal medya yönetim aracı kullanın.

İzlerken, kanalların kullanım şeklindeki değişimler fark edebilirsiniz. Ya da gerçekten hedefe ulaşan veya tamamen bombalı olan belirli bir gönderi veya kampanya görebilirsiniz.

Kendi sosyal medya pazarlama stratejinizi bilgilendirmek için bu tür bilgileri kullanın.

Adım 4. Bir Sosyal Medya Denetimi Yapın

Zaten sosyal medyayı kullanıyorsanız, şimdiye kadarki çabalarınızı değerlendirin. Kendinize şu soruları sorun:

 • Ne işe yarıyor ve ne olmuyor
 • Sizinle kim ilgileniyor
 • Hedef Kitleniz hangi ağları kullanıyor
 • Sosyal medyadaki varlığınız rekabete kıyasla nasıl

Denetiminiz, sosyal hesaplarınızın her birinin hangi amaca hizmet ettiğinin net bir resmini vermelidir. Bir hesabın amacı net değilse, saklamaya değer olup olmadığını düşünün.

Karar vermenize yardımcı olması için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 1. Hedef kitlem burda mı?
 2. Eğer öyleyse, bu platformu nasıl kullanıyolar?
 3. Hedeflerime ulaşmak için bu hesabı kullanabilir miyim?

Bu zor soruları sormak, sosyal medya stratejinizin odaklanmasını sağlayacaktır.

Sahtekar Hesapları Bulup Rapor Edin

Denetim sırasında işletme adınızı veya ürünlerinizin adlarını kullanarak sahte hesaplar keşfedebilirsiniz.

Bu sahtekarlar markanız için zararlı olabilir. Onları Şikayet Edin.

Adım 5. Hesapları Ayarlayın ve Profilleri İyileştirin

Hangi ağları kullanacağınıza karar verin

Hangi sosyal ağları kullanacağınıza karar verirken, her biri için stratejinizi de belirlemeniz gerekecektir.

Referans olarak, diğer küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşterilerle iletişim kurmak için sosyal araçları nasıl kullandığını bulabilirsiniz. Facebook ve Instagram’ın bu amaç için e-postaları bile geride bıraktığına dikkat edin.

Öneri: Her ağ için bir görev bildirimi yazın. Belirli bir hedefe odaklanmanızı sağlayacak tek cümlelik bir açıklama.
Örnek: “E-posta ve çağrı hacimlerini düşük tutmak amacıyla müşteri desteği için Twitter’ı kullanacağız.”
Bir tane daha: “İşe alma ve çalışan savunuculuğuna yardımcı olmak için şirket kültürümüzü tanıtmak ve paylaşmak için LinkedIn’i kullanacağız.”

Belirli bir kanal için sağlam bir Misyon ifadesi oluşturamıyorsanız, kendinize buna değip değmediğini sormak isteyebilirsiniz.

Profillerinizi Ayarlayın

Sosyal medya stratejiniz de hangi ağlara odaklanacağınıza karar verdikten sonra, profillerinizi oluşturma zamanı. Veya mevcut olanları geliştirerek stratejinizle uyumlu hale getirin.

 • Tüm profil alanlarını doldurduğunuzdan emin olun
 • İnsanların işletmenizi aramak için kullanacağı anahtar kelimeleri dahil edin
 • Profillerinizin kolayca tanınabilir olması için ağlar arasında tutarlı markalama (logolar, resimler vb.) kullanın.

Öneri: Her ağ için önerilen boyutları izleyen yüksek kaliteli görüntüler kullanın.

Adım 6. İlham Alın

Markanızın benzersiz olması önemli olsa da, sosyal medyada harika olan diğer işletmelerden hala ilham alabilirsiniz.

Sosyal Medya Başarı Hikayeleri

Örnek olaylar, kendi sosyal medya planınıza uygulayabileceğiniz değerli bilgiler sunabilir.

Ödüllü Hesaplar ve Kampanyalar

Sosyal medya stratejisi zirvesinde yer alan marka örnekleri için The Facebook Awards veya The Shorty Awards kazananlarına da göz atabilirsiniz.

Markaların sosyal medyada akıllıca ve zekice şeyler yaptığını görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Favori Markalarınız

Sosyal medyada kimleri takip etmekten hoşlanırsınız? İnsanları etkileşime girmeye ve içeriklerini paylaşmaya zorlayan ne yapıyorlar?

Örneğin National Geographic, çarpıcı görselleri çekici başlıklar ile birleştiren Instagram’daki en iyilerden biridir.

Sonra Shopify var. E-ticaret markası, müşteri hikayelerini ve örnek olay incelemelerini sergileyerek kendilerini satmak için Facebook’u kullanıyor.

Bu hesapların her birinin tutarlı bir sesi, üslubu ve tarzı olduğuna dikkat edin. İnsanların yayınınızdan ne bekleyeceklerini bilmelerini sağlamanın anahtarı budur. Yani neden seni takip etsinler? Onlar için içinde ne var?

Tutarlılık, sosyal medya ekibinizde birden fazla kişi olsa bile içeriğinizin markada kalmasına yardımcı olur.

Takipçilerinize Sorun

Tüketiciler ayrıca sosyal medyadan ilham alabilirler.

Hedef müşterileriniz çevrimiçi olarak nelerden bahsediyor? Onların istekleri ve ihtiyaçları hakkında ne öğrenebilirsiniz?

Mevcut sosyal kanallarınız varsa, takipçilerinize sizden ne istediklerini de sorabilirsiniz. Sadece istediklerini yerine getirdiğinizden ve teslim ettiğinizden emin olun.

Adım 7. Bir Sosyal Medya İçerik Takvimi Oluşturun

Harika içerik paylaşmak elbette çok önemlidir, ancak maksimum etkiyi elde etmek için içeriği ne zaman paylaşacağınız konusunda bir planınızın olması da aynı derecede önemlidir.

Sizin sosyal medya içeriği takvim (bazı spontane etkileşimine olanak tanıyan yanı gerekir rağmen) ayrıca izleyici ile etkileşim harcadıkları süre hesabına ihtiyacı vardır.

Gönderi Programınızı Ayarlayın

Sosyal medya içerik takviminiz, her kanalda içerik türlerini yayınlayacağınız tarih ve saatleri listeler. Resimlerden ve bağlantı paylaşımından blog gönderilerine ve videolara kadar tüm sosyal medya etkinliklerinizi planlamak için mükemmel bir yerdir. Hem günlük gönderilerinizi hem de sosyal medya kampanyaları için içeriği içerir.

Takviminiz ayrıca gönderilerinizin uygun aralıklarla yerleştirilmesini ve en uygun zamanlarda yayınlanmasını sağlar.

Doğru İçerik Konusunu Belirleyin

Takviminizin her sosyal profile atadığınız Misyon ifadesini yansıttığından emin olun, böylece gönderdiğiniz her şey iş hedeflerinizi desteklemek için çalışır.

Şuna karar verebilirsiniz:

 • İçeriğin% 50’si trafiği web sitenize geri çekecek
 • İçeriğin% 25’i başka kaynaklardan seçilecek
 • İçeriğin% 20’si müşteri adayı oluşturma hedeflerini (haber bülteni kayıtları, e-kitap indirmeleri vb.) Destekleyecektir.
 • İçeriğin% 5’i şirket kültürünüz hakkında olacak

Bu farklı gönderi türlerini içerik takviminize yerleştirmek, doğru karışımı sürdürmenizi sağlayacaktır.

Sıfırdan başlıyorsanız ve ne tür içerik göndereceğinizden emin değilseniz 80-20 kuralını deneyin:

 • Yayınlarınızın% 80’i kitlenizi bilgilendirmeli, eğitmeli veya eğlendirmelidir
 • % 20’si markanızı doğrudan tanıtabilir.

Sosyal medya kuralının üçte birini de deneyebilirsiniz:

 • İçeriğinizin üçte biri işletmenizi tanıtır, okuyucuları dönüştürür ve kâr sağlar.
 • İçeriğinizin üçte biri, sektörünüzdeki düşünce liderlerinin veya benzer düşünen işletmelerin fikirlerini ve hikayelerini paylaşıyor.
 • İçeriğinizin üçte biri kitlenizle kişisel etkileşimlerinizdir.

Öneri: Takviminizi ayarladıktan sonra, gün boyunca sürekli güncelleme yapmak yerine iletileri önceden hazırlamak için bir zamanlama aracı kullanın.

Adım 8. Stratejinizi Değerlendirin ve Ayarlayın

Sosyal medya stratejiniz, işletmeniz için çok önemli bir belgedir ve ilk denemede tam olarak doğru bir şekilde alacağınızı varsayamazsınız. Planınızı uygulamaya ve sonuçlarınızı takip etmeye başladığınızda, bazı stratejilerin beklediğiniz kadar iyi işlemediğini, bazılarının ise beklenenden daha iyi çalıştığını fark edebilirsiniz.

Performans Ölçümlerine Bakın

Her sosyal ağdaki analitiğe ek olarak (bkz.Adım 2), web sitenizde hareket eden sosyal ziyaretçileri izlemek için UTM parametrelerini kullanabilirsiniz, böylece hangi sosyal gönderilerin web sitenize en fazla trafiği çektiğini tam olarak görebilirsiniz.

Yeniden Değerlendirin, Test Edin ve Hepsini Tekrar Yapın

Bu veriler gelmeye başladığında, stratejinizi düzenli olarak yeniden değerlendirmek için kullanın. Bu bilgileri, farklı gönderileri, kampanyaları ve stratejileri birbirine karşı test etmek için de kullanabilirsiniz. Sürekli test, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza olanak tanır, böylece stratejinizi gerçek zamanlı olarak iyileştirebilirsiniz.

Anketler, stratejinizin ne kadar iyi çalıştığını anlamanın harika bir yolu da olabilir. Takipçilerinize, e-posta listenize ve web sitesi ziyaretçilerinize ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayıp karşılamadığınızı ve daha çok neyi görmek istediklerini sorun. Sonra size söylediklerini yerine getirdiğinizden emin olun.

Sosyal medya hızlı hareket ediyor. Yeni ağlar ortaya çıkar, diğerleri demografik değişimlerden geçer.

İşletmeniz de değişim dönemlerinden geçecektir.

Tüm bunlar, sosyal medya stratejinizin gerektiği gibi gözden geçirip ayarladığınız canlı bir belge olması gerektiği anlamına gelir. Doğru yolda kalmak için sık sık buna bakın, ancak yeni hedefleri, araçları veya planları daha iyi yansıtması için değişiklik yapmaktan korkmayın.

Sosyal stratejinizi güncellediğinizde, ekibinizdeki herkese haber verdiğinizden emin olun. Bu şekilde, işletmenizin hesaplarınızdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için hepsi birlikte çalışabilirler.

 • Sevdiklerinle Paylaş:

Projeleriniz Hakkında Detayları Konuşalım!

Dijital dünya hızla değişiyor ve işiniz bir sonraki adımı benimsemeye, yarının trendlerini bugünden oluşturmaya başlayalım. Sonuç alan harika projelerde birlikte çalışmaya hazır mısınız?