22 Kasım 2020 Reetmic Studio

Tipografi Nedir? Tipografi Kuralları Nelerdir?

tipografi nedir tipografi kuralları nelerdir

Telefonlarda, okuma kitaplarında veya web sitelerinde, tasarımlarda yani yazının olduğu her yerde tipografi kullanılıyor. Genellikle yazılı kelimenin gücü üzerine düşünürüz, ancak nadiren tasarımcının kelime veya cümle için kullandığı tipografi rolüne dikkat edilir.

Bir tasarımcı olayın perde arkasında, metnin görünümü ve metnin söylediği şey arasında ki ilişkiyi birleştirmek için zaman ayırır. Peki gerçekte bu tipografi nedir, tipografi kuralları nelerdir, neden bu kadar önem taşır?

Tipografi Nedir?

En temel bilgilerle başlayalım: Tipografi nedir? Aslında tipografi, harfleri ve yazıyı okunaklı, net ve görsel olarak okuyucunun dikkatini çekecek şekilde düzenleme sanatıdır. Tipografi, belirli duyguları ortaya çıkarmayı, belirli mesajları iletmeye çalışan yazı tipi stilini, görünümünü ve yapısını içerir. Kısaca tipografi yazıya hayat veren şeydir.

Tipografi Neden Önemlidir?

Tipografi güzel yazı tiplerini seçmekten çok daha fazlasıdır: kullanıcı arayüzü tasarımının (UI) en önemli noktasıdır. İyi bir tipografi: güçlü görsel hiyerarşisi oluşturacak, grafiksel denge sağlayacak, genel tonunu belirleyecektir. Tipografi, kullanıcılarınızı yönlendirmeli ve bilgilendirmeli, okunabilirliği ve erişilebilirliği optimize etmeli ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamalıdır.

Ayrıca tipografinin

  • Marka tanınırlığını sağlaması
  • Karar vermeyi etkilemesi
  • Okuyucuların ilgisini çekmesi

açısından çok önemli bir tasarım unsurudur.

Tipografi Kuralları Nelerdir?

Yazı Tipleri

Tipografi kuralları arasında en önemlilerinden olan yazı tipleridir. Yazı tipleri, vermek istediğiniz mesajı, sloganı, ön plana çıkmasını sağlayan unsurdur. Tasarımınızla uyumlu yazı tipi seçimleri, kitlelerin hoşuna gider ve iyi bir izlenim yaratır.

Üç temel yazı tipi vardır; serif, sans-serif ve dekoratif. Çoğu tasarımcı, ana metni serif, başlıkları ise sans-serif olarak belirler.

Kontrast

Hiyerarşi gibi, kontrast, okuyucularınıza vurgulamak istediğiniz fikirleri veya mesajı iletmenize yardımcı olur. Kontrast için biraz zaman harcamak, metninizi ilginç, anlamlı ve dikkat çekici hale getirir. Çoğu tasarımcı, etki yaratmak ve sayfayı bölmek için çeşitli yazı tipleri, renkler, stiller ve boyutlarla oynayarak kontrast oluşturur. Tipografi kurallarında kontrast etki yaratmak için önemli bir unsurdur.

Tutarlılık

Yazı tiplerinde tutarlı olmak, kafa karıştırıcı ve dağınık bir arayüzden kaçınmanın anahtarıdır. Bilgi aktarırken, aynı yazı tipi stiline bağlı kalmak çok önemlidir, böylece okuyucularınız okuduklarını anında anlar ve bir kalıbı fark etmeye başlar. Bir dereceye kadar hiyerarşi seviyeleriyle uğraşmak uygun olsa da, tutarlı bir yazı tipi hiyerarşisi (başlıklar için tutarlı bir yazı tipi, alt başlıklar için bir diğeri) oluşturmak ve buna bağlı kalmak iyi bir uygulamadır.

Beyaz boşluk

Genellikle ‘negatif boşluk’ olarak adlandırılan beyaz boşluk, metin veya grafiklerin etrafındaki boşluktur. Genellikle göz ardı edilir ve kullanıcı tarafından fark edilmeme eğilimindedir, ancak beyaz boşluğun doğru kullanımı arayüzün düzenli olmasını ve metnin okunabilir olmasını sağlar. Beyaz boşluk, metne dikkat çekebilir ve genel olarak estetik açıdan hoş bir deneyim sağlar. Beyaz boşluk genellikle kenar boşlukları, dolgu veya yalnızca metin veya grafik içermeyen alanlar biçimini alır. Tipografi kurallarında beyaz boşluk, güzel gözüken tasarımlar için vazgeçilmezdir.

Hizalama

Hizalama, her öğe arasında eşit alan, boyut ve mesafe olmasını sağlamak için metin, grafik ve görüntüleri birleştirme ve oluşturma işlemidir. Birçok UI tasarımcısı, logolarının, başlıklarının ve metnin gövdesinin birbiriyle hizalı olmasını sağlamak için kenar boşlukları oluşturur. Kullanıcı arayüzünüzü hizalarken, endüstri standartlarına dikkat etmek iyi bir uygulamadır. Örneğin, metninizi sağa hizalamak, soldan sağa okuyan okuyucular için mantıksız görünecektir. Tipografi kurallarında hizalama, okuyucuları tutmak için hatasız yapılması gereken bir kriterdir.

Renk

Renk, tipografi kuralları arasında en heyecan verici unsurlarından biridir. Burası tasarımcıların gerçekten yaratıcı olabileceği ve arayüzü yeni bir seviyeye yükseltebileceği yerdir. Bununla birlikte, metin rengi hafife alınmamalıdır: Yazı tipi renginizi çivilemek, metnin öne çıkmasını ve mesajın tonunu iletmesini sağlayabilir – ancak yanlış yapmak, site renkleriyle çakışan dağınık bir arayüze ve metne neden olabilir.

Rengin üç temel bileşeni vardır: değer, renk tonu ve doygunluk. İyi bir tasarımcı, metni görme engelli olanlar için bile hem göz alıcı hem de açıkça okunaklı hale getirmek için bu üç bileşeni nasıl dengeleyeceğini bilir. Çoğu zaman, tasarımcılar metni gri tonlamalı (renksiz) görüntüleyerek ve metin arka plan rengine göre çok koyu veya çok açıksa ince ayarlar yaparak bunu test edeceklerdir.

Hiyerarşi

Hiyerarşi oluşturmak, tipografinin en hayati ilkelerinden biridir. Tipografik hiyerarşi, ilk önce fark edilmesi ve okunması gereken önemli kopya parçaları ile standart metin kopyası arasında net bir ayrım oluşturmayı amaçlar. Sosyal medyanın ortaya çıkardığı kısa ilgi sürelerinin olduğu bir çağda, tasarımcılar özlü olmaya ve kullanıcıların gerekli bilgileri kısa sürede tüketmelerine olanak tanıyan yazı tipleri oluşturmaya teşvik ediliyor.

Hiyerarşi, boyutlandırma, renk, kontrast ve hizalama kullanılarak oluşturulabilir. Örneğin, başında kırmızı renkte ve bir önceki kopyadan daha büyük bir ünlem işareti simgesi olan bir kopyanız varsa, bu okuyucular için bunun bir eylem çağrısı olduğuna dair görsel bir ipucudur. Tipografik hiyerarşinin en tipik örneği boyuttur: başlıklar her zaman alt başlıklardan ve standart metinden daha büyük olmalıdır.

Doğru Tipografi Nasıl Seçilir?

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, başkalarının ne yaptığını görmek için biraz zaman ayırın. Gözlerinizi etrafınızda gördüğünüz tipografiye açın. Benzer kalıpları fark edebiliyor musunuz? Tipografinin iyi ve kötü örneklerini görebiliyor musunuz? Tipografi etiketlerini sosyal medyada takip etmek veya Pinterest’te tipografi aramak bile size orada neler olduğuna dair bazı iyi fikirler verecektir.

  • Sevdiklerinle Paylaş:
, ,

Projeleriniz Hakkında Detayları Konuşalım!

Dijital dünya hızla değişiyor ve işiniz bir sonraki adımı benimsemeye, yarının trendlerini bugünden oluşturmaya başlayalım. Sonuç alan harika projelerde birlikte çalışmaya hazır mısınız?